O nás

Příběh našeho medu začíná v kanceláři za klávesnicí.

Píše se rok 2005. Luděk má za sebou měsíční cestu s batohem na zádech po Asii a přemýšlí, jak by mohl znovu obout toulavé boty a vyrazit na cesty. Jenže práce nepočká… Nepřítomně sleduje monitor a v tom ho to napadne. Práce na dálku, to by mohlo na šéfa zafungovat! A rovnou na rok!

Povedlo se. Luděk vyráží vstříc dobrodružství a vrací se do Asie opět pouze s batohem na zádech a hrubým plánem cesty. Procestuje Asii - někde stopem, jinde místní dopravou a jako pověstnou třešničku na dortu si za odměnu nadělí měsíc na Novém Zélandu s komfortem zakoupeného auta.

Po příletu na Zéland Luděk opravdu kupuje auto a vydává se na cestu. Ta však netrvá dlouhou, jelikož auto po třech dnech vypovídá službu a nechává zoufalého Luďka na periferii města Keri Keri na Severním ostrově. Protože se na Novém Zélandu nikdo nikam nežene, oprava auta bude trvat minimálně 14 dní. Luděk přemýšlí, co bude dělat. No nic, není třeba se trápit a místo lamentování nad nespravedlností osudu se rozhodne najít práci v místní komunitě. A opravdu, po pár dnech nachází příležitost vydělat nějaké ty kiwi dolary u Grahama v jeho včelařství. 

Luděk už z Keri Keri dál nepokračuje ani po opravě auta. Včelaření ho naplňuje a nachází v něm nový smysl života. Svoboda, příroda, život včelstva a způsob, jakým ho Graham a jeho rodina přijala rozhoduje o tom, že po návratu do Čech Luděk plánuje návrat na Nový Zéland. A tentokrát už na neurčito.

I přes rady většiny "odborníků" na to co je v životě důležité, Luděk opouští domov, všechny "jistoty" dobře placené práce v kanceláři a vrací se na Zéland včelařit. Těžké chvíle před životním rozhodnutím brzy střídá hluboký pocit svobody a uvědomění, že je tam kam patří - u včelstev v nádherné přírodě Nového Zélandu. Luděk pokračuje v práci pro Grahama a postupně se učí včelařskému řemeslu. Díky jeho píli se mu to daří a postupně začíná sám chovat včely a produkovat manukový med.

Někdy tou dobou Roman dupe do kopce, těžce oddechuje a chvílemi proklíná své rozhodnutí jít na Sněžku o Silvestru. Všichni slaví, pijí, baví se a on se potí. Chvíli je mu zima, pak se zase potí a převléká druhé tričko. Není v tom ale sám. Do kopce s ním stoupá i Vendula. Roman nemá problém s navazováním konverzace, a tak se dá s Vendulou do řeči. Zajímá ho, kdo je stejně šílenej, aby vyměnil silvestrovské veselí za noční výšlap na nejvyšší horu Česka. Zjišťuje, že se Vendula chystá na cestu na Nový Zéland a že je to přesně to dobrodružství, které Romanovi v životě chybí. Slovo dalo slovo. Vendula s Romanem si vzájemně pomohou při vyřizování víz a s odhodláním a naučenou jedinou větou “Hello I am Roman“, společně odlétají na Nový Zéland. 

Romanovy začátky na Zélandu jsou ale nelehké. Těžká práce při sběru kiwi a mandarinek se rychle omrzí a neznalost angličtiny všechno ještě ztěžuje. Roman tak hledá příležitosti. jak se z toho na Zélandu nezbláznit, ale dlouho marně. Málem to vzdává a s myšlenkami na návrat zkusí ještě jednu šanci. Z Plzně přišla informace, že někde ve městečku Keri Keri je plzeňák Luděk, který dělá cosi se včelami. Roman na Luďka sežene číslo, píše mu, volá... a nic. Když už pomalu balí kufry s pocitem zklamání, Luděk se mu ozve a doporučí, aby se zkusil s Grahamem domluvit na práci ve včelařství. Daří se to! Roman našel, co hledal. Práce v kolektivu ho baví. Práce v přírodě ho baví moc. První den na uvítanou dostává žihadlo pod oko, a další dny vypadá jak Rocky po zápase s Dragem. Roman se ale nevzdává, pokračuje a práci ve včelařství a lidi kolem ní si naprosto zamiluje. Na Zélandu zůstává celý rok, než ho láska povolá zpět do Čech. Zakládá rodinu a s myšlenkou na návrat na Zéland přemýšlí, jak by se k medu vrátil.

Luděk už má rozjeté včelařství, plní si sen a dováží med do České republiky. Nemá však kapacitu na to, aby se zde o prodeje a firmu staral. Nabízí proto spolupráci Romanovi, který posílen o parťáka Thea s radostí nabídku přijímá.

Náš med má svůj příběh. Je v něm obsažena tvrdá práce, láska k řemeslu, poctivost, autenticita a chuť nabídnout Vám kousek pohádkového Zélandu. A pokračování? To už je na Vás. Podaří se nám dopsat pohádku do úspěšného konce? Podaří se manukový med prodávat i v naší krásné zemi, kde bude lidem nejen chutnat a i pomáhat?

Theodor :)

 

 na první fotce Roman (brýle) s Luďkem, na druhé Roman Luděk a Graham, na třetí Luďkovi ruce v rukavicích :)

Photo 20.09.2023 11 29 48Photo 20.09.2023 11 29 48 (1) IMG_0481IMG_0796_1IMG_0385IMG_0415