Co je to Manuka

Leptospermum scoparium, Balmín metlatý, je nejvíce známý pod svým maorským názvem Manuka. Jedná se o keř nebo menší strom s bílými až růžovými květy, typický pro některé části Nového Zélandu ten náš je ze severního ostrova od včelaře Luďka, který zde žije a stará se o včelstva již 15 let. Manuka kvete pouze několik týdnů v roce, množství sebraného nektaru je značně závislé na počasí.

 Proč je Manukový med jedinečný?

Pouze Manukový med obsahuje specifické bioaktivní chemické sloučeniny, konkrétně Methylglyoxal (MGO). Díky této přirozeně se vyskytující sloučenině, kterou med získává sběrem nektaru z Manuky, má svoje výjimečné vlastnosti. K určení přesné hodnoty MGO se provádí laboratorní testy. Dále je nutné pro ověření jedinečnosti Manukového medu a možnosti používat název Manuka splnit limity vydané státní organizaci MPI Ministry of Primary Industry. Jedná se o vědeckou definici Manukového medu skládající se z testů 4 chemických prvků a DNA manukového pylu, které musí med obsahovat v předepsaných množstvích. Každý stočený barel medu Manuka je označen číselnou šarží, kterou vždy naleznete na spodní straně každé lahvičky. Tyto testy musí být prováděny v akreditovaných laboratořích splňujících přísná pravidla vydána MPI. 

Kde se Manukový med používá?

Manukový med vyniká mezi ostatními medy svými unikátními účinky. Řada studií uvádí i jeho antibakterialni vlastnosti. Užívání medu poskytuje vašemu tělu jedinečnou pomoc při odolávání infekci, napomáhá při zažívacích problémech, bolestech v krku či léčbě kožních problémů i popálenin podporuje zdravý imunitní systém.

Jsou všechny Manukové medy stejné?

Čím vyšší je koncentrace MGO v medu, tím silnější jsou jeho vlastnosti. U nás můžete nakoupit med s koncentrací MGO 100+mg/kg  a 514+mg/kg.

Podívejte se na naše certifikáty