Blog

V čem spočívá výjimečnost medu MANUKA
V čem spočívá výjimečnost medu MANUKA

V našem prvním blogu se budeme zabývat tou nejčastěji pokládanou otázkou ohledně prodeje manukového medu a to proč do České republiky dovážet med, když máme svůj vlastní a proč kupovat manuku od morethanhoney.cz, když je násobně dražší než "náš" český velmi kvalitní med. Tak jdeme na to a prosím odpusťte pro tentokrát trošku techničtější čtení... :)

Manukový med z Nového Zélandu dovážíme, protože věříme v jeho výjimečnost, nejenom, že v ní věříme ale máme ji potvrzenou vlastní zkušeností i zkušeností našich zákazníků. Výjimečnost manuky můžeme dělit do několika úrovní. První z nich jsou jeho účinky na prevenci zdravotních problémů a jeho působení při již nastalém problému se zdravím. Druhou z nich, která je ryze subjektivní, je chuť medu manuka a tu si musí každý, kdo ji chce zažít vyzkoušet, psát o ní netřeba, jen uvedu, že je jiná, než na co jste zvyklí a že nám učarovala. V této úrovni můžeme vyjmenovat následující působení medu Manuka:


Zdravotní benefity mānuka medu jsou spojeny s jeho unikátními vlastnostmi, zejména s neperoxidovou aktivitou (NPA), dihydroxyacetonom (DHA) a methylglyoxalem (MGO). Níže jsou uvedeny některé z potenciálních zdravotních výhod spojených s konzumací mānuka medu:

  1. Antimikrobiální vlastnosti: Mānuka med je známý pro své silné antimikrobiální účinky, které jsou zajišťovány nejen peroxidovou aktivitou, ale také přítomností MGO. Tato vlastnost může pomoci bojovat proti bakteriím, virům a plísním.

  2. Podpora imunitního systému: Antioxidační vlastnosti mānuka medu mohou pomoci posílit imunitní systém, čímž se tělo lépe brání proti infekcím a nemocem.

  3. Ranové hojení: Mānuka med byl studován pro svou schopnost podporovat hojení ran a popálenin díky svým antimikrobiálním a protizánětlivým vlastnostem.

  4. Podpora trávení: Mānuka med obsahuje enzymy, které mohou pomoci při trávení potravy a zlepšovat celkovou funkci trávicího systému.

  5. Antioxidační účinky: Obsahující DHA může mít antioxidační účinky, což znamená, že může chránit buňky před poškozením volnými radikály a podporovat celkové zdraví buněk.

Léčivé vlastnosti kůry a listů rostliny mānuka (Leptospermum scoparium) jsou Māori známy již po staletí. Výroba mānuka medu se stala možnou až s příchodem evropské včely, přesto trvalo dlouho, než byly uznány jeho jedinečné vlastnosti.

 Profesor Peter Molan z univerzity of New Zéland byl nejznámějším členem skupiny lidí, kteří začali zkoumat jedinečné vlastnosti mānuka medu v 70. a 80. letech. Jejich práce sehrála klíčovou roli v rozvoji novozélandského průmyslu s mānuka medem.

Neperoxidová aktivita (NPA) je jedinečným rysem mānuka medu. Čerstvý med běžně inhibuje růst bakterií díky peroxidové aktivitě vytvořené enzymy, které včely přidávají do nektaru při jeho strávení a přeměně na med. První důležité objevy o mānuka medu byly:

1. často měl vysokou hodnotu peroxidové aktivity (TA);

2. TA se s časem nesnižovala, jak tomu bylo u jiných medů;

3. tato aktivita nezávisela na peroxidu.

Profesor Molan vyvinul novou verzi testu TA, kde byl peroxid v medu deaktivován (přidáním enzymu katalázy) a nazval ji test Neperoxidové aktivity (NPA). Většina medu NPA nemá – ať už v Novém Zélandu nebo v zahraničí.

Označení UMF® bylo původně založeno na NPA. Skupina průkopnických včelařů a zpracovatelů, kteří spolupracovali s profesorem Molanem, souhlasila s používáním termínu Unique Manuka Factor (UMF®) k hodnocení medu. Dnes systém hodnocení UMF® zahrnuje širší škálu prvků a zahrnuje i stupeň založený na koncentraci MGO jako jeho součásti.

Dihydroxyaceton (DHA) a methylglyoxal (MGO) jsou zodpovědné za současnou a budoucí NPA mānuka medu. Práce profesora Molana ukázala, že mānuka med má NPA, příčina toho však nebyla známa. Mezi lety 2000 a 2010 výzkum na Novém Zélandu a v zahraničí ukázal, že: • nektar mānuka přirozeně obsahuje DHA; • když je nektar mānuka včelami přeměněn na med, část tohoto DHA se přeměňuje na MGO. Tento proces pokračuje časem, a výsledkem je, že koncentrace DHA klesá a koncentrace MGO rychle roste po dobu 12–24 měsíců po sklizni medu; • Koncentrace MGO koreluje s výsledkem testu NPA medu.

DHA se přirozeně nachází v nektaru mānuka (Leptospermum scoparium) na Novém Zélandu a některých jeho blízkých příbuzných (dalších druzích Leptospermum) v Austrálii. Vysoké koncentrace MGO obvykle přirozeně vznikají v medu z nektaru sbíraného z druhů Leptospermum.

Tak ochutnejte... :)

Číst článek
1 položek celkem